A lábak elnehezülése, fáradtsága és duzzanata egy veszélyes és kellemetlen betegség – a varikózis – jele lehet. Leggyakrabban felnőttkorban szenvednek a hölgyektől, de a közelmúltban a betegség fiatal lányoknál kezdett megjelenni. Meg fogjuk találni, hogyan kell kezelni a varikózisos vénákat a nőknél.

A varikózus vénák okai nőknél
Az ember vénákban billentyűk vannak, amelyek megakadályozzák a vér fordított mozgását, amikor a munkájában zavarok lépnek fel, az erek fala elvékonyodik és megnyúlik, ami pangást okozhat - így nyilvánulnak meg a varikózisok.
A lábak visszérének fő okai a nőknél:
- Örökletes hajlam a vénás betegségekre (a vénás billentyűk és az érfalak veleszületett rendellenességei),
- A terhesség megnöveli az összes szerv terhelését, beleértve az érrendszert is,
- Anyagcserezavarok, hormonális gyógyszerek szedése,
- Túlsúly,
- Az alsó végtagok nagy fizikai terhelése, különösen a sportolók és az idejük nagy részét lábon töltő emberek – tanárok, eladók stb.
- Ülő életmód, ülő munka,
- Hosszan tartó ülés keresztbe tett lábbal
- Kényelmetlen szűk ruházat és szűk cipő viselése
- Lábsérülések.
A közelmúltban egyre gyakrabban jelennek meg a fiatal lányok és nők lábain a visszerek. Ennek is elsősorban az öröklődés (ami miatt kisgyermekeknél is kialakulhat a betegség) és a terhesség (a hormonális állapot változása miatt a vér sűrűsödhet, a megnövekedett intraabdominális nyomás pedig nehezíti a kiáramlást). vénás vér).
Érdekes!
A női nemi hormonok feleslege negatívan hat a vénák falát bélelő kollagénrostokra. Emiatt az erek tónusa észrevehetően romolhat, ezért jelennek meg a varikózisok a nőknél.

A varikózus vénák tünetei nőknél
A nőknél a varikózis lassan fejlődik ki, és hosszú távú kezelést igényel. A betegség előrehalad, a keringési zavarok fokozatosan a billentyűk károsodásához, az érfalak megnyúlásához vezetnek. A képen a nők varikózus vénáinak jelei szabad szemmel láthatók.
A nők sokkal gyakrabban szenvednek visszérbetegségben, mint a férfiak, ezért gondosan figyelemmel kell kísérniük keringési rendszerük egészségét, különösen, ha a családban valakinek vénás problémája is volt.
A lábakon lévő nők varikózus vénáinak fő tünetei:
- kapilláris hálózat megjelenése,
- Éjszakai görcsök a vádli izmokban,
- Fáradtságérzet a lábakban este: duzzanat, sajgó fájdalom, égő érzés,
- vénák jelennek meg a bőr felszínén,
- A szövetek hiperémiája, a bőr elszíneződése: kipirosodhat, elsápadhat, cianotikussá válhat. Talán az öregségi foltok megjelenése,
- Előrehaladott állapotban trofikus fekélyek jelennek meg a bőrön, amelyek hosszú ideig nem gyógyulnak.
Fontos!
Ha a varikózis tüneteit észlelik, fontos, hogy egy nő azonnal forduljon phlebológushoz vagy érsebészhez. A betegség előrehaladott formája szövődményekhez vezethet: vérmérgezéshez, amputációhoz, sőt halálhoz is vezethet.
A varikózus vénák kezelésének módjai nőknél
Miután az orvos diagnosztizálta a varikózist, a nőnek be kell tartania a betegség megszüntetésére vonatkozó összes ajánlást. Bármilyen stádiumban van is a betegség, fontos, hogy komplex kezelést alkalmazzanak a műtét nélkül. Különös figyelmet kell fordítani a varikózis kezelésére a terhesség alatt.
Sebészet
A varikózis legfejlettebb esetei speciális és alapos kezelést igényelnek. Radikális módszer a duzzadt véna eltávolítására irányuló sebészeti beavatkozás. Kétféle beavatkozás létezik:
- A klasszikus phlebectomia egy traumás műtét hosszú rehabilitációs időszakkal. A manipuláció során az edény beteg részét eltávolítják. A műtét után vérzés és fertőzés léphet fel a sebben,
- A miniflebectomia segít még a kis csomók eltávolításában is. Az eljárást helyi érzéstelenítésben végzik, kis szúrásokat végeznek, amelyeken keresztül az érintett edényt egy horoggal kihúzzák és kimetszik. A helyreállítás több napig tart, de gyakorlatilag nincs ellenjavallata.
Fontos!
Sebészeti beavatkozást nem végeznek terhesség és fertőző betegségek alatt, hogy ne okozzák a nő állapotának romlását.

Fleboszklerizáló kezelés
A nők visszér kezelésének modern, alacsony traumás módszere, lényege abban rejlik, hogy a sérült vénát bizonyos eljárások segítségével lezárják, és a rehabilitációs időszak szinte teljesen hiányzik. Ilyen beavatkozásnak nincs nyoma. A minimálisan invazív (más szövetek és testrendszerek sérülésének szinte teljes hiánya) terápia változatai:
- Szkleroterápia - speciális ragasztóanyag bevitele az érintett edénybe,
- Lézeres koaguláció - a sugár hatására a lábakon lévő érhálózat megszűnik,
- A rádiófrekvenciás ablációt eldobható katéterrel végezzük, amely a manipuláció során felmelegszik, serkenti a kitágult erek összehúzódását.
Farmakológiai készítmények
A varikózus vénák kezelését nőknél belső és külső használatra szánt gyógyszerekkel végzik. A gyulladás enyhítésére, a vénás falak megerősítésére, a vér megvastagodásának és trombózisának megelőzésére gyógyszerekre van szükség. Ehhez azonban egy nőnek hosszú távú gyógyszerhasználatra lesz szüksége, mielőtt ezeket használná, javasoljuk, hogy tanulmányozza az ellenjavallatok listáját, és konzultáljon szakemberrel a betegség további fejlődésének megelőzése érdekében.
A lábakon a varikózus vénák első szakaszában csak a kenőcsök és krémek elegendőek a duzzanat és a fáradtság megszüntetésére.
Ha nehézségek merülnek fel a varikózisok kezelésében, szájon át szedhető tablettákat is felírnak.
Ha fennáll a trombózis veszélye vagy a vér túl sűrű, akkor feltétlenül kell vérhígítókat - aszpirin vagy heparin alapú gyógyszereket - szedni.
Fontos!
A vénás csomópontok megszabadulásához sebészeti beavatkozásra van szükség - a gyógyszerek és a népi módszerek nem segítenek.
Kompressziós harisnya
A női kompressziós fehérnemű háromféle formában kapható: harisnya, harisnya vagy harisnya. Sebészeti műtétek után, valamint a varikózis komplex kezelése során javasolt viselni. Annak meghatározásához, hogy milyen fokú kötöttáru tömörítésre van szüksége, forduljon szakemberhez - csak ő határozza meg, a betegség stádiumától függően, a szükséges támogatási szintet.
Népi receptek
A hagyományos orvoslás segít enyhíteni a tüneteket, de nem gyógyítja meg a nők visszérét. Különféle receptek vannak, amelyek segítenek felgyorsítani a gyógyulást és erősítik az erek falát otthon.
A főzetek hígítják a vért, hangot adnak az edényeknek, megakadályozva a sérüléseket, erősítik a szervezet immunitását:
- Öntsön 20 g csalánt (szárított vagy friss) egy pohár forrásban lévő vízzel, hagyja 1 órán át főzni. A kapott főzetet 3 adagra osztjuk, napközben egy pohárban igyuk meg. Ez a tinktúra erősíti a vénákat, megakadályozza a billentyűk kopását,
- A ginzeng tonizálja és megszünteti az érrendszeri betegségeket. Az alkoholos tinktúra megvásárolható egy gyógyszertárban, vagy önmagában is elkészíthető, ehhez 150 g szárított ginzengre van szüksége, 600 ml vodkával töltve. 2 héten belül a gyógyszert hűvös, sötét helyen kell beadni, majd szűrni kell a folyadékot, és naponta 4-szer kell bevenni, 1-2 evőkanál éhgyomorra.
A tömörítések és kenőcsök külsőleg hatnak a lábak beteg területeire, megszüntetik a visszéreket, helyileg hatnak.
- A répát finomra reszeljük, 2 evőkanál mézzel elkeverjük, majd alaposan összekeverjük. Vigye fel a kenőcsöt a lábak sérült területeire legalább néhány órán keresztül.
- Egy éjszakára vigyen fel nyers burgonyapürét a láb érintett területeire. A kúra 4-6 hétig tart, az ülések napi ismétlésével. Másnap reggel a lábat tiszta vízzel le kell mosni.

Diéta és fizikai aktivitás ajánlások
Helyes táplálkozással és egyszerű gyakorlatok elvégzésével a páciensnek lehetősége van felgyorsítani a gyógyulást vagy megakadályozni az állapot súlyosbodását. Mindenekelőtt állítsa be étrendjét - csökkentse a zsíros, füstölt és sózott ételek, alkohol és édességek fogyasztását. Előnyben részesítse a friss zöldségeket és gyümölcsöket, a tenger gyümölcseit és a halat, diverzifikálja étrendjét sovány húsok, tenger gyümölcsei, diófélék és hüvelyesek fogyasztásával.
Naponta végezzen könnyű gyakorlatokat – a lábak mérsékelt ésszerű terhelése segít hosszabb ideig megőrizni az erek egészségét. Szánjon legalább napi 20-30 percet a fizikai aktivitásra – sétáljon a parkban, biciklizz, úszjon.
Fontos!
Visszér esetén a nőnek óvatosnak kell lennie a termikus eljárásokkal. A szauna, fürdő, viasz szőrtelenítés és meleg pakolások a nő állapotának romlását idézhetik elő.
A nők gyakrabban szenvednek a varikózisban, mint a férfiak, ez elsősorban a szép nem fiziológiai jellemzőinek köszönhető. A betegség minden korosztálynál, köztük egészen fiatal lányoknál is kialakul, lassú fejlődése pedig elaltatja a betegek éberségét, ezért a kezelést akkor kezdik meg, amikor a lábakon kialakuló visszér már kritikus stádiumba került, és kellemetlen érzést hoz. A terápia magában foglalja a táplálkozás módosítását, a támogató fehérnemű viselését, a gyógyszerek szedését és ellenjavallatok hiányában a népi gyógymódok alkalmazását. A sebészeti beavatkozást csak előrehaladott esetekben alkalmazzák.