A kismedence visszér - az érrendszer betegsége, gyakran nőknél alakul ki. Súlyos tünetei vannak, és könnyen diagnosztizálható. Rosszul kezelhető, komplex terápiát igényel.

A betegség kialakulásának okai
A betegség fő oka a kötőszövet funkcióinak megsértése a szervezetben. A patológia következménye az érfalak kifejezett gyengesége, a szilárdság és a rugalmasság elvesztése. A patológia a minimális számú izomrosttal rendelkező edényeket - vénákat - érinti. Gyakran terhesség alatt alakul ki. Provokáló tényezők:
- nőgyógyászati betegségek - a méh hajlítása, a petefészkek gyulladása, a petevezetékek elzáródása, endometriózis, mióma és mások;
- túlzott fizikai aktivitás, nehéz emelés;
- álló vagy ülő munka;
- hosszú hormonterápia, fogamzásgátlók szedése;
- magas ösztrogénszint;
- menstruációs rendellenességek;
- az orgazmus hiánya, a szexuális kapcsolatokkal való elégedetlenség;
- gyakori szülés;
- számos abortusz.
Néha a betegséget férfiaknál diagnosztizálják. A fejlődés oka a prosztata működésében fellépő problémák, krónikus aranyér, súlyhordás.
A kismedencei visszér tünetei
A betegség első jele az alhasi fájdalom, amely kezdetben csak fizikai megerőltetés, agresszív nemi érintkezés után, néhány nappal a menstruáció előtt jelentkezik.
A betegségnek nincs más tünete, de a nő aggódik a következők miatt:
- szabálytalan időszakok;
- időszakos fájdalom az ágyékban és a hüvelyben;
- bőséges nyálkás váladékozás;
- gyakori vizelési inger és csekély vizeletürítés.
Diagnosztika
A kismedencei visszér nem mindig könnyen diagnosztizálható. Először ultrahangos vizsgálatot végeznek - megvizsgálják és értékelik a méh, a hólyag és a függelékek állapotát. Az ultrahang általában megerősíti a diagnózist. Ha az eredmények nem informatívak, végezze el a következőket:
- dopplerográfia;
- laparoszkópia;
- flebográfia.
Az eljárások pontosan azonosítják a betegség jeleit. A laparoszkópia segít megkülönböztetni a varikózist a reproduktív rendszer egyéb betegségeitől, a flebográfia pedig a tágult vénákban a vérrögök pontos elhelyezkedésének meghatározásában.
A betegség kezelése
A kis varikózisokat olyan gyógyszerekkel kezelik, amelyek növelik az erek tónusát. A venotonikának a következő tulajdonságai vannak:
- csökkenti a vénák nyújtásának mértékét;
- aktiválja a nyirok kiáramlását;
- normalizálja a vérkeringést;
- megszabadulni az ödémától;
- enyhe gyulladáscsökkentő hatása van.
A Venotonics szedése a terhesség 2-3 trimeszterében megengedett.
A kezelés időtartama 3-4 hónap, a napi adag 1 tabletta minden gyógyszerből reggel.
Fizikoterápia
Amint a medence varikózus vénáinak akut periódusát gyógyszerek leállítják, fizioterápiás gyakorlatokat írnak elő. Az első órákat szakember felügyelete mellett végzik, majd a gimnasztikát otthon végzik.
Egy sor gyakorlatot végeznek az edzőteremben.
- Egy percet mérsékelt tempóban kell körben sétálni, a következő percben - magas csípővel.
- Összekötött lábakkal állva nyújtsa ki a karját maga előtt, és végezzen sekély guggolásokat. Nyújtsa szét a lábait a váll szélességében, tárja szét a karját oldalra, hajoljon előre.
- Hanyatt fekve tegye a kezét a hasára, lélegezzen a rekeszizommal egy percig.
- Helyzetváltoztatás nélkül az egyenes lábak felemelkednek, leengedik és széttárják.
- Vegyen térd-könyök pozíciót, hajtson végre hátrahajlításokat fel és le.
Minden gyakorlatot legalább 5 alkalommal kell végrehajtani. A fájdalomnak és a fáradtságnak hiányoznia kell. A komplexum befejezése után - nyugodt séta 1-2 percig.
Minden reggel otthon kell gyakorlatokat végeznie. Fekvő:
- emelje fel térdre hajlított lábát, tegyen körkörös mozdulatokat - a kerékpározás utánzata 5 percig;
- hajlítsa be a lábát térdre, és emelje fel 30-40 ° -kal - belégzés közben a lehető legnagyobb mértékben feszítse meg a hasizmokat, lazítsa meg a kilégzéskor;
- hanyatt fekve emelje fel egyenes lábát, nyomja a mellkasához, amennyire csak lehetséges, és húzza fel a lábujjat - érezni fogja a medenceizmok feszültségét;
- oldalra fordulva egyenesítse ki az alsó lábszárat, hajlítsa meg a felső lábszárat térdben, emelje fel az egyenes végtagot;
- hanyatt fekve, ollót imitálva tegye keresztbe felemelt egyenes lábait.

Visszér esetén a gimnasztikát naponta és hosszú ideig kell végezni. Az exacerbációk megelőzése érdekében az órákat még tartós fejlesztésekkel is folytatni kell. Az „egyszerűsített" komplexum az irodában is elvégezhető, minden gyakorlatot 10-12 alkalommal ismételnek meg:
- erőteljesen ülve egy széken, és gyorsan szorítsa-bontsa ki a lábujjait;
- pozícióváltás nélkül forgassa el a lábakat először az egyik, majd a másik irányba;
- állva, hogy stagnáljon 2 percig, lábról lábra váltva;
- álljon a lábujjain, majd élesen tolja a testsúlyát a sarkára.
A varikózus vénák szűküléséhez, a falak rugalmasságának és rugalmasságának helyreállításához gimnasztikát végeznek, betartva a szabályokat:
- órák előtt le kell guggolni, rögzíteni kell a helyzetet 1-2 percig, hogy felmelegedjenek az izmok;
- terhelés, a gyakorlatok ismétlésének száma fokozatosan növekszik;
- torna során az impulzust figyelik - a frekvencia nem haladhatja meg a 120 ütést percenként.
Ha a gyógyszereket a terápia részeként szedik, a fizikai aktivitás csökken.
Sebészet
Ha a venotonika és a terápiás gyakorlatok bevitele nem járul hozzá a kezelés pozitív dinamikájához, a sebészeti beavatkozást az egyik módszerrel végezzük.
- A vénák elzáródása a petefészekben. Egy speciális anyagot fecskendeznek be az érintett edénybe vékony katéteren keresztül. A műtét röntgenkontroll alatt történik, alacsony trauma, rövid rehabilitációs időszak és nagy hatékonyság jellemzi.
- Az érintett vénák eltávolítása. A nyílt műtét speciális felkészítést igényel a betegtől a beavatkozásra, hosszú a felépülési időszak, szövődmények kialakulása valószínű.
A kitágult erek kezelése nélkül egy nőben meddőség alakul ki.
Hagyományos orvoslás a kismedencei varikózis kezelésében
Főzeteket, gyógynövényes fürdőket, virágporokat és más népi gyógymódokat használnak a kezelésben az orvossal folytatott konzultációt követően. Nem helyettesítik a gyógyszereket, hanem enyhítik az állapotot, enyhítik a fájdalmat.
Gyógynövényes fürdők

500 g tölgy, gesztenye és fűz ágát, 200 g kamillavirágot, 200 g szárat, egy szál levelét és orbáncfüvet vesznek el.
A gyógynövényeket 10 literes vödörbe helyezzük, felöntjük vízzel, 20-30 percig forraljuk. A húslevest 10-12 órán át ragaszkodjuk, majd a fürdőbe öntjük. A fürdővíz hőmérséklete nem haladhatja meg a 40°C-ot. Hetente kétszer fürödjön 40 percig.
Egyes források azt javasolják, hogy a fürdés előtt gőzöljenek meg 3 vekni fekete kenyeret, és adják hozzá a kapott zagyot a vízhez.
A hivatalos gyógyszer nem erősíti meg a gyógyszer hatékonyságát, de megpróbálhatja.
Főzetek belső használatra
A termék ugyanabból az alapanyagból készül, mint a fürdőfőzet. 100 g gyűjteményt kell venni tölgy, gesztenye és fűz ágakból, és 500 ml-ben 20 percig forralni. Adjunk hozzá 200 g orbáncfű, szukcessziós és kamillavirág gyűjteményt, hagyjuk állni 10 órán keresztül. A kész terméket leszűrjük, és 2-3 evőkanál mézet adunk hozzá.
Vegyünk egy főzetet a séma szerint:
- 2 nap - 50 ml naponta;
- 3-4 nap - 100 ml;
- 5-20 nap - 150 ml.
A kezelés időtartama 20 nap, majd 10 napos szünet. Ismételje meg a terápiát ugyanúgy.
pollen
2 kanál mézet és fél kanál virágporból álló eszközöket reggel éhgyomorra 1/3 teáskanálnyit kell bevenni. A tanfolyam 30 nap, majd 2-3 hónap szünetet kell tartani.
A virágpor hatékony a varikózis korai szakaszában és a betegség súlyosbodásának megelőzésében.